Intervija ar "Mairis Levans" !

Sportistu, treneru un sabiedrībā zināmu cilvēku intervijas.
rasty
Moto-X Staff

Intervija ar "Mairis Levans" !

Postby rasty » 22 Jan 22:41, 2007

Iesākumā varbūt nedaudz pastāsti par to kā un kur sāki nodarboties ar motokrosu ?
Kā jau to esmu teicis agrāk, man nebija citu variantu. Mans tēvs vadīja motosporta dzīvi Alūksnes rajonā un Apes motoklubā un mans brālis bija viens no vadošajiem sportistiem klubā. Un praktiski visi Apes čaļi tajā laikā nodarbojās ar motosportu. Man pirmo reizi braukt sacensībās atļāva 1974. gadā Apē ar 45ccm „mopīti”.

Kāpēc izvēlējies tieši motokrosu un vai pirms motokrosa bija arī kāds cits sporta veids?
Tā kā ar motosportu sāku nodarboties sešu gadu vecumā, nekas cits pirms tam tā īsti jau nevarēja būt. Bet kāpēc tieši motokross, jau teicu. Un, protams, arī man (tāpat kā vairums puišiem) ļoti patika braukt ar mocīšiem.

Vai ir, bija kāds sporta veids ar ko vel aizraujies ?

Varbūt tāpēc, ka mans tēvs bija fizkultūras skolotājs, mēs diezgan aktīvi nodarbojāmies arī ar citiem sporta veidiem. Gan klasē, gan skolā bijām aktīvi sportā, tāpēc mums ar Aināru Karro (viņš visus vienpadsmit skolas gadus bija mans sola biedrs) nācās skolu pārstāvēt daudzās sporta sacensībās – īpaši patika skriešana, slēpošana, hokejs, basketbols.
Šobrīd, kad ar moci vairs nebraucu, brīvajā laikā piedalos kalnu velosipēdu maratonos, ziemā slēpoju ar distanču slēpēm un spēlēju hokeju Apes komandā.

Vai atceries savu pirmo uzvaru motokrosā ? (kādas bija emocijas, kur tas notika, ar kādu motociklu ?)
To tiešām neatceros, un vēl jau arī tas, ka mopēdu laikos gandrīz vienmēr ātrāks bija Ainārs...

Kurš bija Tavs pirmais treneris? Cik liela nozīme karjeras attīstībā bijusi viņam?
Pirmais padomu devējs, noteikti, bija brālis Gundars. Kad sāku braukt ar 125ccm klases motociklu, daudz trenējāmies pie Andra Bārbaļa. Pēdējos gados vislielāko iespaidu uz mani bija atstājušas tās dienas, kuras kopā ar Avo Leoku pavadījām pie slavenā trenera Jurija Trofimeca no Ukrainas. Bet, viennozīmīgi, katrs no viņiem ir devis kaut ko tādu, ko pie cita speciālista nebūtu ieguvis.

Ko motokross nozīmē Tavā dzīvē ?Šis jautājums liekas ļoti vienkāršs. Varētu, protams, teikt, ka motokross man nozīmē daudz, ļoti daudz, bet ko īsti, pateikt nav tik vienkārši. Interesanti, ka to, ko tas man nozīmējis ir skaidrāk saprast tagad, kad esmu beidzis aktīvi sportot. Bet tās domas un sajūtas es vēl aprakstīt nevaru. Vienīgi varu novēlēt tiem, kuri šobrīd nodarbojas ar motokrosu un, galvenais, kuriem arī patīk to darīt, mēģiniet paildzināt šo brīdi...

Cik ilgi jau esi saistīts ar motokrosu ? (gadi - ilgums)
Laikam jau var teikt, ka ar motokrosu esmu saistīts ilgi – trīsdesmit gadus pēc kārtas man bija iespēja piedalīties sacensībās, bet pēdējos trīs gadus esmu saistīts ar sacensību organizēšanu.

Ko motokross ir mainījis Tavā dzīvē ?
Manā dzīvē motokross nav mainījis neko. Mana dzīve ir izveidojusies un ritējusi, galvenokārt, saistībā ar motokrosu un tā var mainīties tikai tad, ja es nebūšu motokrosā. Šobrīd, kaut gan vairs nepiedalos sacensībās, motokross aizņem lielāko daļu no manām domām un ļoti lielu daļu no mana brīvā laika.

Kurš motobraucējs ir bijis Tev paraugs sportā ? (ja tāds ir bijis)
Manuprāt, savs paraugs sportā (ja tāds ir) ir pietiekoši labi jāpazīst, tāpēc brīnos par tik daudziem motobraucējiem, kuri par saviem paraugiem sportā nosauc tos, kurus varbūt pat nav redzējuši...
Man visvairāk pozitīvas pārdomas un apbrīnu ir izraisījušas tikšanās ar Avo Leoku, tāpēc varu teikt, ka viņš arī ir mans lielākais paraugs motosportā.

Kā vērtē savu sniegumu pa visiem gadiem motokrosā ?
Nu to (vērtēt savu sniegumu) gan nav viegli izdarīt un turklāt es to nemaz negribu darīt. Man vienkārši ir ļoti daudz un patīkamas atmiņas par visiem šiem gadiem, labi pavadīta laika sajūta labu cilvēku sabiedrībā. Nu viena lieta gan man ir jāatzīst – esmu ļoti priecīgs par to, ka man izdevās trīsdesmit gadus pēc kārtas visai veiksmīgi nodarboties ar to, kas man visvairāk patīk. Tā bija liela veiksme, kaut gan tā ļoti ātri braukt ar motociklu tomēr neiemācījos...

Vai nav baigā kāre izgāzt atkal ar moci?
Ir, un pie tam baigā... Bet ir dažas lietas, kas attur no tā.

Ok tagad nedaudz kosmisks jautājums, ja Tev būtu iespēja tagad paņemt moci, nobraukt sacensību un uzvarēt, kuru trasi Tu izvēlētos ?
Protams, uzvarēt vispatīkamāk būtu savās mājās, Apes mototrasē.
Bet uzvarēt „Vaidavas Kausā” ir īpaši grūti un man tas vairs nebūtu pa spēkam.

Kādi ir Tavi iespaidi uz motokrosa attīstību Latvijā pašlaik ?
Kā es to arī citreiz esmu uzsvēris, ap motokrosu vienmēr ir bijuši cilvēki, kuri grib, lai tas būtu vispopulārākais, visinteresantākais utt. sporta veids Latvijā. Katrs no viņiem, kurš kaut ko dara, atstāj arī pozitīvas lietas motokrosa attīstībā. Tāpēc domāju, ka tikmēr, kamēr būs cilvēki, kas grib organizēt motokrosa dzīvi, būs attīstība. Cits jautājums, vai man patīk vai nepatīk veids kā tas tiek darīts. Bet tas nav tik svarīgi. Lielākā mūsu veiksme ir tā, ka šobrīd motosporta attīstību vada cilvēks, kurš tam velta ļoti daudz laiku (te es domāju Kasparu Cveiģeli).

Kā skaties uz mūsu Dakaras motobraucēju panākumiem (vai interesē, vai seko līdz jaunumiem par viņu gaitām Dakarā) ?
Jā, nu sekoju gan līdzi viņu cīņām. Kopā ar darba kolēģiem dažas reizes dienā ar interneta palīdzību centāmies noskaidrot situāciju trasē. Man jau liekas, ka reti kurš no mums saprot, ko tas viss ir prasījis no brāļiem Vinteriem, tāpēc baigi kaitina tie it kā labu vēlošie uzsaukumi: „Nu, Janka, tad jau nākošreiz būsi pirmais!”. Lai nākotnes mērķi paliek viņu ziņā, jo šaubos, vai kādreiz pirms starta tādu uzdevumu sev Jānis atklāti izvirzīs, tāpēc priecāsimies par šī brīža lieliskajiem rezultātiem un pieļausim arī domu, ka tie ilgu laiku varētu palikt nepārspēti. Vajadzētu saprast, ka viņš šo panākumu latiņu ir pacēlis ļoti, ļoti augstu (astoņos posmos bijis pirmajā desmitniekā, divas uzvaras posmos), tāpēc to kādam pārspēt (arī pašam Jānim) būs ārkārtīgi grūti. To viņam gan novēlu. Patika Eināra optimisms visa rallija garumā, bet tomēr gribu apbrīnot Jāņa neatlaidību, jo daudziem jau aizmirsies, ka pēc pirmajiem diviem viņa mēģinājumiem sasniegt Dakaru, reti kurš ticēja šodienas panākumiem (es arī tam neticēju). Un gaidīsim Tevi, Janka, atkal motokrosa trasēs cīnoties ar krosa dūžiem...

Kurā brīdī saprati, ka motokrosam jāliek punkts (respektīvi, jābeidz startēt sacensībās un profesionāli trenēties) ?
Tas bija manas pēdējās motokrosa sezonas sākumā. Tad skaidri izlēmu, ka tā būs pēdējā - trīsdesmitā. Tam bija vairāki iemesli, tos nepārskaitīšu. Bet šobrīd varu skaidri apzināties, ka esmu aizgājis īstajā brīdī, jo, kā jau teicu, palikušas vienīgi patīkamas atmiņas un man arī nav vēlme norobežoties no motokrosa (kā tas nereti ir novērots) pēc tik ilgi pavadīta laika šajā „virtuvē”.

Ar ko nodarbojies pašlaik ikdienā?
Ikdienā mans darbs ir saistīts ar dažādu eļļu (protams, arī močiem paredzētu) tirdzniecību. Darbs ir interesants, jo saistīts arī ar motosportu. Brālis vada šo uzņēmumu, tāpēc mums izdodas atrast laiku arī tradicionālā motokrosa „Vaidavas Kauss” organizēšanai, kas gan prasa lielu daļu no vasaras mēnešiem.

Noslēgumā - ko Tu novēlētu jaunajiem motobraucējiem, kuri tikai tagad uzsākuši treniņus šajā sporta veidā?
Apsveicu viņus ar patiešām labo izvēli. Apbruņojaties ar ļoti lielu pacietību, mēģiniet darīt visu iespējamo, lai ar šo sporta veidu varētu nodarboties ilgi. To, cik tas ir svarīgi, var saprast tikai tad, kad tā vairs nav...
Vecākiem novēlu būt izcili pacietīgiem, nemēģināt visus lielākos panākumus no bērna izspiest jau pirmajos gados un apzinieties, ka ne vienmēr čempioni ir tie lielākie ieguvēji, nekad neaizmirstiet godīgas cīņas principus trasē un ārpus tās. Veiksmi visiem. Un der atcerēties, ka veiksme parasti izvēlas stiprākos.

Paldies Mairim Levanam par attasaucību!
Interviju sagatavoja Kaspars Verdens.

Jebkāda veida informācijas tālāk pārpublicēšana atļauta tikai sazinoties ar moderatoru Rasty!!!

Dihls
Site Admin

Postby Dihls » 23 Jan 10:37, 2007

Es pilniigi par 100% pievienojos Maira teiktajam:
Kā skaties uz mūsu Dakaras motobraucēju panākumiem (vai interesē, vai seko līdz jaunumiem par viņu gaitām Dakarā) ?
Jā, nu sekoju gan līdzi viņu cīņām. Kopā ar darba kolēģiem dažas reizes dienā ar interneta palīdzību centāmies noskaidrot situāciju trasē. Man jau liekas, ka reti kurš no mums saprot, ko tas viss ir prasījis no brāļiem Vinteriem, tāpēc baigi kaitina tie it kā labu vēlošie uzsaukumi: „Nu, Janka, tad jau nākošreiz būsi pirmais!”. Lai nākotnes mērķi paliek viņu ziņā, jo šaubos, vai kādreiz pirms starta tādu uzdevumu sev Jānis atklāti izvirzīs, tāpēc priecāsimies par šī brīža lieliskajiem rezultātiem un pieļausim arī domu, ka tie ilgu laiku varētu palikt nepārspēti. Vajadzētu saprast, ka viņš šo panākumu latiņu ir pacēlis ļoti, ļoti augstu (astoņos posmos bijis pirmajā desmitniekā, divas uzvaras posmos), tāpēc to kādam pārspēt (arī pašam Jānim) būs ārkārtīgi grūti. To viņam gan novēlu. Patika Eināra optimisms visa rallija garumā, bet tomēr gribu apbrīnot Jāņa neatlaidību, jo daudziem jau aizmirsies, ka pēc pirmajiem diviem viņa mēģinājumiem sasniegt Dakaru, reti kurš ticēja šodienas panākumiem (es arī tam neticēju). Un gaidīsim Tevi, Janka, atkal motokrosa trasēs cīnoties ar krosa dūžiem...
Ugunsdzēsējs no Saldus

Dihls
Site Admin

Postby Dihls » 23 Jan 10:38, 2007

Neticu, ka Tev pirms 6 gadiem nekas iisti nevareeja buut:):)

Un vareeji jau pateikt, ka esi 9kaarteejs Latvijas chempions motokrosaa:)
Ugunsdzēsējs no Saldus

ALEX
Moto-X Staff

Postby ALEX » 25 Jan 00:07, 2007

Mairis arii ,kad es saaku braukt ar 125 cm3 mociiti,bija mans paraugs sportaa...arii tagad biezhi atceros savstarpeejaas ciinjas trasees...zheel ,ka Tevis tur vairs nav! Starpcitu viens no maniem dziives meerkjiem saakumaa bija - apsteigt Mairi trasee...:) VEIKSMI ....

ALEX
Moto-X Staff

Postby ALEX » 25 Jan 00:09, 2007

A-a,aizmirsu pateikt, ka Mairis ir savaa zinjaa legjenda.... peedeejaas sezonaas es vinju taa arii saucu! :)

izkapc

Postby izkapc » 25 Jan 23:50, 2007

Prieks par šādām patiešām saturīgām intervijām :)
tjehnjika v rukah djikara prevrashajetsa v kusok metala

rasty
Moto-X Staff

Postby rasty » 26 Jan 07:42, 2007

izkapc wrote:Prieks par šādām patiešām saturīgām intervijām :)

Prieks censties 8)

hercogs

Postby hercogs » 30 Jan 18:41, 2007

Pie visa pārejā vēl jāpiebilst, ka viens no retajiem džentelmeņiem trasē un ārpus tās. Erudīts un ļoti patīkams sarunu biedrs fanu pulkā.
Vajag tik rakt, tad būs!

Return to “Intervijas”